Jak sprawdzić ubezpieczenie auta?

Zakup samochodu bez ważnego ubezpieczenia OC może wiązać się z dużymi problemami. Każdy samochód musi mieć bowiem aktualną polisę OC. Jej brak zaś wiąże się z koniecznością zapłacenia wysokich kar. Aby być zobowiązanym do ich zapłacenia, właściciel pojazdu nie musi zostać przyłapany na poruszaniu się po drogach publicznych pojazdem bez ważnej polisy OC, choć i taka sytuacja także wiąże się z karami i problemami natury prawnej. Kara zostanie naliczona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, nawet jeśli nowy właściciel samochodu nigdzie nim nie wyjedzie. Już za kilka dni posiadania pojazdu bez ważnego ubezpieczenia OC można zostać zobowiązanym do zapłacenia kar wynoszących nawet kilka tysięcy złotych.

Ubezpieczenie OC pojazdu może przejść na kupującego

Po zakupie pojazdu, kupujący może poruszać się na polisie ubezpieczeniowej dawnego właściciela. Oczywiście z czasem musi się zgłosić do ubezpieczyciela by mógł on wprowadzić dane nowego właściciela do polisy i dokonać kalkulacji składki. Oczywiście nic tez nie stoi na przeszkodzie, by kupujący wypowiedział stara polisę OC i w tym samym dniu zawarł nową, już bezpośrednio na siebie.

Aby poruszać się pojazdem ubezpieczonym jeszcze przez dawnego właściciela, trzeba mieć pewność, że taka polisa rzeczywiście istnieje. Najprostszym rozwiązaniem jest poproszenie w chwili zakupu o przedstawienie zawartej polisy lub potwierdzenia jej zawarcia. Większość właścicieli pojazdu na wypadek kontroli drogowej wozi ze sobą potwierdzenia zawarcia polisy OC pojazdu, a nawet dowody wpłat kolejnych rat składek. Co jednak zrobić, gdy takiego potwierdzenia zawarcia polisy nie ma? Jak sprawdzić ubezpieczenie auta ze strony superpolisa.pl?

Aby sprawdzić ubezpieczenie auta nie trzeba nawet mieć numeru polisy


Ubezpieczenie pojazdu można sprawdzić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, stronie ubezpieczyciela, jeśli go znamy i mamy numer polisy, a także na stronach rządowych. Wpisując dane pojazdu, numer VIN, datę pierwszej rejestracji, a także numer rejestracyjny, można upewnić się czy polisa OC danego pojazdu jest aktywna. Jeśli pojawia się informacja, ze nie jest, trzeba się liczyć z koniecznością zakupu polisy OC pojazdu jeszcze przed wyjechaniem nim na drogę i w dniu zakupu pojazdu. Nawet jeden dzień bez obowiązkowego ubezpieczenia OC może bowiem wiązać się z karą finansową. Gorsza sytuacja powstanie jeśli prowadzący nieubezpieczony pojazd spowoduje stłuczkę lub wypadek. Wtedy będzie zobowiązany do sfinansowania naprawy pojazdu współuczestnika zdarzenia drogowego, a także sfinansowania wszystkich innych kosztów z nim związanych. Mogą one sięgać wielu tysięcy złotych, nie warto więc ryzykować.

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Sprawdzanie ubezpieczenie auta jest bardzo ważne, gdyż dzięki temu jesteśmy w stanie sprawdzić do kiedy mamy ważne ubezpieczenie i w którym momencie będzie wypadać jego ponowna zapłata. Drugi przypadek, w którym takie działania jest wskazane to zakup używanego pojazdu, wówczas możemy sprawdzić do, kiedy oferowany pojazd ma ubezpieczenie i czy pokrywa się to z informacjami od sprzedającego. Nie musimy już prosić kogoś o ukazanie dokumentów informujących o ubezpieczeniu auta. Istnieje możliwość sprawdzenia ubezpieczenie auta przez internet. W tym celu stworzone wiele rozmaitych stron, na których można sprawdzić, czy dany pojazd ma ważne ubezpieczenie OC.

Jak sprawdzić ubezpieczenie OC auta?

Najlepszym rozwiązaniem z tej sytuacji jest skorzystanie ze strony internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Korzystając z tej, witryny możemy się dowiedzieć, czy samochód jest ubezpieczony. Teraz sprawdźmy krok, po kroku co należy zrobić, aby dany pojazd sprawdzić:

  • Po pierwsze należy wejść na stronę www.ufg.pl, po czym udać się do zakładki “Sprawdź OC dla pojazdu”,
  • Kolejno uzupełniamy dane dotyczące numeru rejestracyjnego bądź numeru VIN pojazdu oraz na sam koniec klikamy w przycisk “sprawdź”,
  • Ostatnim krokiem jest uzupełnienie informacji o dniu zdarzeniu i o kraju, w którym doszło do zdarzenia. Po tym wystarczy przepisać kod weryfikacyjny i przejść dalej.

Informację zwrotną, jaką otrzymamy od UFG, będzie zawierała informacje odnośnie do numeru aktualnej polisy, model oraz markę pojazdu, nazwę ubezpieczyciela wraz z jego adresem. W bazie UFG można znaleźć zarówno ubezpieczenie OC, jak i AC wszystkich kierowców. Jest to spowodowane fakt, iż każdy ubezpieczyciel jest zmuszony  wysyłać tam informacje o zawartych umowach i zmianach w nich w terminie do 14 dni od ich podpisania.

Gdzie sprawdzić, czy pojazd jest bezpieczny?

Sprawdzanie ubezpieczenia OC jest szczególnie ważne dla osób planujących zakup używanego samochodu. Często bywa tak, że sprzedawca twierdzi, iż ubezpieczenie jest ważne przez kilka następnych miesięcy, a w rzeczywistości okazuje się, że prawda jest kompletnie inna. Jeśli w danym momencie dysponujemy telefonem z internetem, wystarczy wpisać numer rejestracyjny sprzedawanego pojazdu na stronie UFG, w celu zweryfikowania informacji sprzedającego. Następną opcją jest zainstalowanie aplikacji od UFG o chwytliwej nazwie “UFG Kup Auto” dostępna dla systemów Android i iOS. Jeżeli zależy nam na pełnej historii pojazdu, to takie informacje znajdziemy na stronie historiapojazdu.

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Jadąc pojazdem w drogę, musisz być przygotowany na przeróżne sytuacje. Kraksa samochodowa lub stłuczka parkingowa zawsze wiążą się ze stresem. Chociażby na wypadek takich sytuacji należałoby wiedzieć, jak sprawdzić wiarygodność sprawcy w obrębie ważności polisy OC. Stowarzyszenia ubezpieczeniowe oferują przeróżne ubezpieczenia – OC, AC, NNW oraz Assistance. Natomiast jedynie pierwsze jest niezbędne dla każdego posiadacza samochodu. Za brak polisy OC założone są opłaty karne, jakie nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Także sprawca kraksy lub wypadku samochodowego będzie musiał naprawić spowodowane krzywdy za swoje pieniądze. Więc, jak sprawdzić ubezpieczenie auta (https://superpolisa.pl/faq/jak-sprawdzic-znizki-oc/)?

Gdzie można zobaczyć, czy auto jest ubezpieczone?

Możliwość zweryfikowania ubezpieczenia OC jest zwłaszcza korzystna dla osób, jakie planują zakup używanego pojazdu. Momentami sprzedawcy uważają, iż ich auto ma OC ważne jeszcze poprzez parę miesięcy, natomiast okazuje się, iż bynajmniej tak nie jest. Jeżeli jedynie masz telefon z internetem, starczy, iż wprowadzisz numer rejestracyjny oferowanego samochodu na stronie UFG, aby sprawdzić słowa sprzedawcy.

Jak zobaczyć, czy auto ma OC?

W Polsce organem uprawnionym do tworzenia bazy kupionych polis komunikacyjnych jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Każde stowarzyszenie ubezpieczeniowe funkcjonujące na obszarze własnego kraju jest przymuszone do zrobienia raportu oraz wysłania go do wymienionego wyżej podmiotu. W ten sposób obecne dane o wykupionych ubezpieczeniach znajdują się w jednym miejscu. System UFG jest praktyczny. Upraszcza pracę przedstawicieli ubezpieczeniowych oraz innych ludzi zajmujących się obsługą konsumenta.

Ubezpieczenie OC – do kiedy jest ważne? Kiedy należałoby to wiedzieć?

Wiedza o tym, do kiedy ważne jest OC przydaje się w szczególności w czasie spowodowania wypadku czy stłuczki. Czemu? Gdyż to oczywiście z tejże polisy pokrywane są wydatki potencjalnych strat powstałych na niekorzyść ofiary wydarzenia. Jeśli okaże się tymczasem, iż sprawca stłuczki nie ma ważnego OC, za naprawę wyrządzonych uszkodzeń będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni, regulując płatności względem UFG – Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Jakie mogą być pozostałe konsekwencje braku ważnej polisy OC?

Konsekwencje jazdy bez ważnego OC mogą nie zakończyć się tylko na dużej karze nałożonej poprzez UFG. Też większe skutki pieniężne wiążą się ze spowodowaniem wypadku samochodowego. Jego sprawca będzie musiał zwrócić UFG wszystkie wydatki powiązane z naprawą pojazdu czy leczeniem. Jednym spośród działań Funduszu jest zagwarantowanie zadośćuczynienia pokrzywdzonemu, jeżeli sprawca nie ma ważnej polisy OC.